Všeobecně
1 – Přístroj TÚ 11 je přenosný telefonní přepojovač systému MB, jednošňůrový s induktorovým vyzváněním, pro 10 účastnických vedení.
Provedení
2 – Telefonní přepojovač je vestaven do plechové skřínky, obr. 1/2,4,5, opatřené koženým držákem, obr. 1/6 a přiloženým nosným popruhem.
Prohlídka
3 – Nejprve prohlédněte povrch skříně a vík, není-li poškrábán nebo jinak poškozen.
4 – Prohlédněte, není-li uvolněno upevnění koženého držáku obr. 1/6 a poškozen nosný popruh.
5 – Stisknete zámky, obr. 1/3 a odkryte přední víko, obr. 1/2.
6 – Zkontrolujte, zda je čitelné schéma přístroje obr. 2/7, upevněné na vnitřní straně víka 2.
7 – Zkontrolujte stav tlačítkových knoflíků, obr. 3/8, celuloidového pásku, obr. 3/9, v okénkách klapek, štítkového pásku, obr. 3/10, bakelitové lišty, obr. 3/11, páčky vypínače zvonku, obr.3/13.
8 – Vyjměte ze schránky, obr. 3/12, plátěné pouzdro, obr. 4/14, se spojovacími kolíky. Zjistěte stav plátěného pouzdra 14 (není-li utrženo apod.) a spojovacích šňůr s kolíky, obr. 4/15. Kolíky nesmějí být znečištěné.
9 – Stisknete zámky, obr. 5/16 a odklopte horní víko, obr. 1,5/5. Prověřte stav bakelitové lišty, obr. 5/17 s přípojnými tlačnými svorkami, obr. 5/18 a svorkami, 5/19 pro připojení baterie.
10 – Stisknete zámek obr. 5/20 a odklopte zadní víko obr.1,5/4. Vyjměte mikrotelefon obr. 6/21 a zjistěte, obsahuje-li mikrofonní (obr. 7/27) a telefonní (obr. 7/29) vložku, dále zkontrolujte stav přípojné šňůry obr. 7/30 mikrotelefonu, stav propojovací šňůry, obr. 6/22 se dvěma kolíky a zjistěte, je-li správně připojen galvanický článek SA 2, obr. 2, obr. 6/23.Vvývod ze středu článku na svorku obr. 5/19, označenou červeně +, krajní na svorku obr. 5/19, označenou modře -.
11 – Vyjměte kličku obr. 6/24 a našroubujte ji na osičku induktoru obr. 3/25 na přední straně přístroje.
Přezkoušení přístroje
12 – Zapojte přívodní šňůru mikrotelefonu obr. 7/30 do zásuvky obr. 6/26.
13 – Přiložte mikrotelefonní sluchátko obr. 7/27 k uchu, stiskněte tlačítko mikrotelefonu obr. 7/28 a mírným foukáním do mikrotelefonní vložky obr. 7/29 vyzkoušejte hovorový okruh vlastní telefonní soupravy. Foukání musí výt slyšet ve sluchátku.
14 – Při tom vyzkoušejte činnost tlačítek obr. 7/28. Tlačítko se musí bezvadně vracet do klidové polohy a musí bezpečně vypínat mikrofonní okruh.
Poznámka: Při mluvení musí být stisknuto tlačítko obr. 7/28, jinak vás nikdo neuslyší!
15 – Zkouška návěstních okruhů
Zasuňte spojovací kolík účastníka č.1 obr. 8/31 do svírky účastníka č. 2 obr. 8/32. Stiskněte tlačítko účastníka č. 2 obr. 8/33 a zatočte kličkou induktoru. Návěstní klapka účastníka č.1 musí spadnout (tzn., že v okénku se místo černé objeví barva bílá) a musí též zaznít zvonek, je-li zapnut zvonkový vypínač obr. 3/13.
Současně vyzkoušejte vypínač zvonku obr. 3/13 tím, že několikerým vypnutím přerušíte okruh zvonku. Zvonek musí v rytmu vypínání zmlknout. Nechte zvonek zvonit, stisknete tlačítko obr. 8/34 účastníka č. 1. Zvonek musí přestat zvonit, spadla klapka se musí zvednout, tzn. objeví se v okénku opět černá barva a stisknuté tlačítko č. 2 vyskočí. Stiskněte opět tlačítko 8/33 účastníka č. 2 a zatočte opět kličkou induktoru, znovu spadne klapka č. 1 a zazní zvonek. Nyní stiskněte červené aretační tlačítko obr. 8/35. Zvonek musí přestat zvonit, v okénku se místo bílé musí objevit černá barva a účastnické tlačítko č. 2 vyskočí. Vytáhněte zasunutý kolík č. 1 z účastnické svírky č. 2. Podobně vyzkoušejte návěstní okruhy všech dalších účastníků. To znamená, že šňůru s kolíkem jednoho účastníka (např. 2) zasunete do svírky účastníka následujícího (např. 3), stisknete tohoto následujícího účastníka (č. 3) a zatočíte induktorem. Spadlou klapku zvednete jednou tlačítkem u spadlé klapky, po druhé červeným aretačním tlačítkem.
Okruh účastníka č. 10 zkoušejte opět pomocí okruhu č. 1. To je, spojovací šňůrou e. 10 zasuňte do svírky č. 1, stisknete tlačítko č. 1, atd.
16 – Při těchto zkouškách musí bezvadně padat klapka a zapínat zvonek, musí být možno klapku bezpečně zvednout tlačítkem a tím vypnout zvonek. Jsou-li splněny předešlé podmínky, je současně prověřena správná funkce induktoru.
Uvedení do provozu
17 – Je-li přístroj přezkoušen podle předchozích článků, je možno jej uvést do provozu. Při provozu může být přepojovač umístěn v zákopu pod stanem nebo přímo na zemi. Považuje-li obsluha za výhodnější, může být přepojovač připevněn např. ke stromu, sloupu apod., nosným popruhem, který se připevní na závěsy obr. 8/42.
Je-li přepojovač vhodně umístěn, připojte účastnické vedení, a to buď jednotlivě otvory v bakelitové liště obr. 5/17 pod přípojné tlačné svorky obr. 5/18 nebo účastnickým kabelem s 30pólové zásuvky obr. 6/37, umístěné v zadní části přístroje. Kolík nutno zajistit zajišťovací sponou obr. 6/41. Účastnický kabel vyveďte z přístroje výřezem obr. 6/38, společně se šňůrou mikrotelefonu na pravém boku přístroje.
18 – Zasuňte jednotlivé spojovací kolíky obr. 8/31 do slepých svírek obr. 8/36 téhož účastníka, tj. kolík č. 1do slepé svírky č. 1 atd. Zadní vík 5/4 a horní víko 5/5 po připojení kabelů zavřete. Nyní je přepojovač připraven k provozu.
Obsluha
19 – Účastník volá
Volá-li některý z účastníků, spade jeho klapka, po případně zazní i zvonek, je-li zapnut vypínač obr. 3/13. Stisknete tlačítko volajícího účastníka, tím zvednete jeho spadlou klapku a vypnete zvonek. Stisknutím tohoto tlačítka připojíte na vedení volajícího účastníka svou hovorovou soupravu a ohlásíte se.
20 – Volání účastníka
Žádaného účastníka zavoláte tak, že stisknete jeho tlačítko a zatočíte kličkou induktoru. Stisknutím volaného účastníka přepojíte manipulační soupravu z vedení volajícího účastníka na vedení účastníka volaného.
Pozor!
Neprovádějte vyzvánění nikdy propojovací šňůry! Zvoníte tak do sluchátka volajícímu účastníku! Vyzvánějte jen pomocí tlačítka!
21 – Vlastní spojení
Přihlásí-li se volaný účastník, zasuňte kolík obr. 8/31 spojovací šňůry volajícího účastníka do svírky obr. 8/32 volaného účastníka. Od provedeného spojení odpojte pak manipulační soupravu buď stisknutím červeného tlačítka obr. 8/35, nebo volá-li mezitím jiný účastník, stisknutím jeho tlačítka.
22 – Závěr hovoru
Skončí-li účastníci hovor, zatočí krátce kličkou induktoru svého účastnického přístroje. Tento signál se v přepojovači projeví tak, že spadne klapka u účastníka, který nemá ve svírce obr. 8/32 jemu příslušící zasunutý kolík. Vytáhnete spojovací kolík ze svírky volaného účastníka a zasuňte jej do příslušné slepé (odpočívací) svírky. Poté zvedněte červeným aretačním tlačítkem obr. 8/35 spadlou klapku. Tímto je přepojovač připraven k dalšímu spojení.
23 – Aut. nebo ÚB vedení
Připojení Aut. nebo ÚB vedení je možno provést jedině pomocí zvláštní přídavné skřínky. Tuto přídavnou skřínku zavěste pomocí závěsů 8/42 na levou stranu přepojovače. Elektrické připojení přídavné skřínky proveďte zvláštní čtyřpólové lámací zástrčkou do zásuvky obr. 6/39, v zadní části přístroje.
24 – Připojení druhého sluchátka
Je-li potřeba připojit ještě další sluchátko, připojte je do dvoupólové lámací zásuvky obr. 6/40 v zadní části přístroje.
25 – Připojení druhé telefonního přístroje pro obsluhu
V případě poruchy manipulační soupravy či v případě zvláštní potřeby, můžete připojit k přepojovači druhý náhradní telefonní přístroj TP 25. Jeho připojení proveďte pomocí spojovací šňůry obr. 6/22 se dvěma kolíky, a to buď do svírky T (vzadu přístroje pod otáčecím víčkem obr. 5/43), tím připojíte TP 25 náhradou za poškozenou manipulační soupravu přepojovače, vlastní manipulační soupravu přepojovače tímto vyřadíme. Do svírky P (vedle svírky T) připojíme TP 25 paralelně k manipulační soupravě přepojovače.
26 – Připojení dalšího přepojovače
Potřebujete-li rozšířit počet přípojek (více účastníků než 10), můžete k přepojovači TÚ 11 připojit další, obdobným způsobem jako je uveden v článku 25. Propojení proveďte spojovací šňůrou obr. 6/22 se dvěma kolíky ze svírky T jednoho přepojovače do svírky P druhého přepojovače. Přepojovač, u kterého je obsazena svorka T, má vyřazenou manipulační soupravu, kterou nahrazuje manipulační souprava druhého přepojovače.
Při propojení dvou účastníků, kde každý je z jiného přepojovače, nelze provést spojení normálním způsobem pro krátkost šňůr, použije se pro toto spojení pomocí svírek 3/44 (3/45 –3/46).
Spojovaný účastník prvého přepojovače se zapojí propojovací šňůrou do jedné paralelní svírky obr. 3/44 ve vlastním přepojovači a do druhého paralelní svírky 3/44 se zapojí propojovací šňůra volaného účastníka. Tímto jsou obě klapky spojených účastníků zapojeny jako závěrné.
Ukončení provozu
27 – Otevřením horního a zadního víka obr. 6 odpojíte připojené vedení. Mikrotelefon, spojovací šňůra, klička induktoru se uloží do zadní části přepojovače podle obr. 6. Uzavřete zadní a horní víko. V zadním víku uzavřete otáčivým víčkem obr. 5/43 otvory svorek T a P. Přepojovač a zvláště spojovací šňůry a kolíky řádně očistěte. Kolíky vložte do plátěného pouzdra obr. 4/14 v pořadí jak naznačeno na obr. 7, tj. 5 kolíčků z levé a 5 z pravé strany. Překřížením zasunutých šňůr usnadní se nám vhodnější uložení šňůr do vymezeného prostoru. Do téhož prostoru vložíme brožuru ,,Návod k obsluze a udržování TÚ 11“. Ve víku obr. 2 přezkoušíme aretační tlačítko obr. 47, zda se po stisknutí vrátí do původní polohy. Pro kontrolu správné aretace klapek se doporučuje nechat zvonek zvonit a po uzavření předního víka musí zvonek zmlknout. Tím máme záruku bezpečného zajištění klapek.
Udržování
28 – Mezní hodnoty teploty, ve kterých přepojovač TÚ 11 spolehlivě pracuje, jsou – 35 °C až +50°C.
29 – Zařízení neskladujte a neprovozujte v místnostech přesycených vodními parami, výpary kyselinovými a výpary obdobného rázu. Přepojovač je nutno udržovat v naprosté čistotě, a hlavně o spojovací části – kolíky a svorky. Čištění kontaktních ploch kolíků proveďte před každým použitím. Čištění svírek je dovoleno pouze mechanikovi.
Nejčastější poruchy
Projev poruchy |
Pravděpodobná příčina |
Jak odstranit |
Nezvoní zvonek |
Vypínač zvonku vypnut |
Vypínač zapnout |
Uvolněný přívod galvanického článku SA 2 |
Přívod dobře připevnit do přívodní svorky |
|
Slabý galvanický článek SA 2 |
Vyměnit |
|
Obsluha neslyší rozhovor, ale účastník slyší |
Vadná telefonní vložka |
Vyzkoušet podle čl. 13, je-li vadná vyměnit |
Druhý účastník nestiskl tlačítko mikrotelefonu |
Upozornit účastníka |
|
Účastník neslyší, obsluha však ano |
Obsluha nestiskla tlačítko |
Stisknout tlačítko |
Vadná mikrofonní vložka |
Přezkoušet podle čl.13, popřípadně vyměnit |
|
Slabý galvanický článek SA 2 |
Vyměnit |
|
Účastník se nemůže dohovořit s obsluhou |
Vadná manipulační souprava |
Nahradit soupravu podle č.25 |
Nepracuje-li přepojovač ani po těchto opravách, předejte přístroj do opravy odborné dílně.
Obrázky originální příručky